20 Haziran 2009 Cumartesi

Çivisi Çıkmış Dünya - Amin Maalouf


Öncelikle kitabın daha önceki Maalouf romanlarına benzemediğini söylemeliyim. Okuyanlar bilirler, genelde tarihi romanlar yazardı. Bu sefer yaşının ilerlemesinden mi kaynaklanıyor bilemiyorum, dünyanın gidişatına etki edecek bir kitap yazmayı denemiş. Amacı, önsöz ve arka kapakta da belirtildiği gibi dünyayı kurtarmak için çok geç kalınmadığını hatırlatmak.

Deneme türünde yazılmış bir kitap Çivisi Çıkmış Dünya. Bir alt başlık daha var. Uygarlıklarımız Tükendiğinde. Uygarlıklar işlenerek başlanmış. Doğu ve batı ülkelerinin tarihsel sürecini ayrı ayrı ayrıntılı biçimde irdelemiş. Osmanlı İmparatorluğu ve genç Türkiye Cumhuriyeti'nden de övgüyle söz ediliyor kitapta. Atatürk'ün adının geçtiği her yerde insanın içi ürperiyor, gururlanıyor atalarıyla. Yabancı bir aydının, tüm dünyada okunan bir kitabında bizden böylesine güzel bahsetmesi Türkiye'nin imajı açısından önemli.

Dünyanın gittiği bu karanlık yola dikkat çeken bir çok insan var. Neden Amin Maalouf'u okumalıyız?

Yazar her şeyden önce 2 uygarlığa da yakın bir isim. Lübnan doğumlu bir aydın. Babasının gazeteci olması kendisinin kişisel gelişiminde büyük bir etken olmuş. Sünni-Şii karışık Arap toplumunun içerisinde geçirmiş gençliğini. Daha sonra Fransa'ya göç etmiş ve şu anda orada yaşıyor. Tarihçi olması da olayların içerisindeki neden sonuç ilişkilerini güzel kavramasını sağlıyor. Yani hem etnik hem kültürel kimliğiyle Maalouf bütün bir yazar.

Geçmiş ve günümüzle ilgili yaptığı saptamalar bana gayet açıklayıcı geldi. Çözümler konusunda da bazıları gibi toz pembe bakmıyor. Yapılması gerekenlerin imkansıza yakın ama imkansız olmadığını söylüyor. Çevremize baktığımızda bizlerde geri dönülemez bir dönemece yaklaştığımızı fark edebiliyorz elbette. Maalouf, bu düğümlerin içinden çözüm önerileri üretebilmiş.

Dünya tarihi, içinde bulunduğumuz durum ve dünyanın daha iyi bir yer olabilmesi için yol haritaları arayan, aydın ve daha donanımlı bir insan olma çabasını taşıyan her insan için "Çivisi Çıkmış Dünya" biçilmiş kaftan.

Hiç yorum yok: